Aktivity v okolí
Strategická poloha apartmánu nabízí nepřeberné množství letních a zimních aktivit.
Turistika
Přímo z Horní Lipové vedou turistické stezky k velkým highlightům Jeseníků. Vyrazte s dětmi na procházku na oblíbený Lesní bar (viz. níže), nebo po modré vystoupejte na Obří skály a dále na Šerák na točený Šerák :-)
Či vyrazte na druhou stranu po naučné stezce Johanna Schrotha kolem vrcholů Kopřivný a Smrčník až k jeskyním Na Pomezí.
Nebo se vláčkem z malebné stanice Horní Lipová známé z filmu Alois Nebel po trati zvané "Slezský Semmering" přibližte do pár minut jízdy vzdálené Ramzové a přes Petříkov vyrazte na Paprsek.
Nebo se jen tak jděte projít do lázeňské obce Lipová - lázně, navštivte ZOO Faunapark a dejte si dobré jídlo a zákusek ve stylové restauraci v hotelu Lípa. Možností je zde opravdu mnoho.
Ráj pro cyklisty
Cyklisté tuto oblast přímo zbožňují. Ať již jezdíte na horském kole, elektrokole či jezdíte traily, přijdete si na své.
Cyklistické stezky odtud vedou na všechny světové strany. Pro milovníky sjezdů jsou hned v Horní Lipové takzvané Lipovské stezky, které představují síť ucelených stezek určených pro sjezdy horských kol. Lipovské stezky se skládají ze dvou typů. Jedním z nich je stezka Helios, která vede na louce a měří 4 700 m. Druhým typem je stezka Toč, která se nachází v lese a jejíž celková délka měří 3 300 m s převýšením 70 m.
Pokud přejedete 20 minut autem, dostanete se na dnes již legendární Rychlebské stezky - trasy o celkové délce přes 40 km vás protáhnou přes suťová pole i přes brody, někde vedou jen jemným zářezem v hlinité půdě, jindy jsou vyloženy z opracovaných kamenů.
Lyžování a běžky
Pokud holdujete lyžování, v dojezdové vzdálenosti pár minut leží známé jesenické lyžařské středisko Ski areál Ramzová, které je největším letním a zimním rekreačním střediskem na Moravě a rozkládá se v nadmořské výšce 782 až 1351 metrů. Na místo vás dopraví i ski bus, který jezdí po trase Jeseník, Lipová – lázně. Lyžařské středisko je vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak i pro pokročilé lyžaře, nabízí 2 modré, 3 červené a 2 černé sjezdovky. Nejdelší trať se pyšní délkou přes 3 kilometry a převýšením 550 metrů. Celkem sjezdovky poskytují 8 kilometrů kvalitního povrchu. O dopravu se starají 2 sedačkové lanové dráhy a 3 vleky. Večerní lyžování si užijete na 2 osvětlených sjezdovkách
Druhým střediskem je nedaleký Petříkov, kterému se přezdívá "Moravský Kitzbühel".
Pokud byste chtěli lyžovat jen tak "za chatou", v Lipové je Ski Centrum Miroslav s dvousedačkovou lanovkou a celkovou délkou tratí 3000 m.
Lesní bar
Lesní bar je známé oblíbené místo turistů a cyklistů. Jedná se o samoobslužné zařízení, kdy peníze za pivo, limo, sušenky, kávu, čaj, buřty a jiné dobroty hodíte do kasičky. Nachází se 3 km příjemnou procházkou od našeho apartmánu nebo 2 km z parkoviště na okraji Lipové - lázně za nádražím. Lesní bar je přístupný i s kočárky. Pro pěší je 800m vzdálen další - Horní bar, pro cyklisty 4,5 km. Dále cestou dojdete až na nejvyšší horu Rychlebských hor - Smrk (1125 m n. m.).
Více info na www.lesnibar.cz
Muzeum Slezského Semmeringu
Rakouský Semmering se svou ikonickou horskou tratí se stal vzorem pro železniční projekty po celém světě. Inspiraci touto první horskou dráhou čerpala i trať č. 292 mezi Šumperkem a Krnovem. I když její nejvyšší bod (760 m n. m. v Ramzové) nedosahuje výšky rakouského originálu (897 m n. m.), kde najdeme mnoho tunelů a viaduktů, obě tratě sdílejí klíčový prvek – využívání bočních údolí pro překonávání výškových rozdílů. Trať ze Šumperka vede údolím Moravy, respektive Desné, a po Hanušovicích sleduje tok Branné. Na sever od Ramzové trať klesá nejprve podél Ramzovského potoka, poté se vine okolo Mramorového vrchu a Vápenného vrchu, až se velkým obloukem obrací na sever a pokračuje údolím Staříče do Jeseníku. Následně míří kolem řeky Bělé přes Polsko až do Krnova. Nejzajímavější horský úsek, nazývaný Slezský Semmering, je mezi Brannou a Lipovou-lázněmi. V této části trať sleduje řeku Brannou a Černý potok a stejně jako na rakouské trati využívá boční údolí, například údolí Staříče na severní straně. Stavba tratě probíhala v letech 1873 až 1888 a slavnostní zahájení provozu na horském úseku mezi Hanušovicemi a Lipovou-lázněmi se konalo 1. října 1888.
Na nádraží v Horní Lipové, v budově bývalého ústředního stavědla, je dnes malá expozice věnovaná této železnici. Návštěvníci zde mohou vidět fotografie a různé předměty související s provozem na trati, včetně možnosti vyzkoušet si označování jízdenek na starém kompostéru. V létě se zde můžete osvěžit vodou z Moravskoslezského pramene, v zimě pak ohřát u kachlových kamen. Expozice má velmi flexibilní otevírací dobu – je přístupná kdykoli, kdy je na stanici přítomna obsluha, což bývá zhruba od 6:00 do 21:00. Vstupné je symbolické – 5 Kč pro děti a 10 Kč pro dospělé. Toto nádraží možná některým připomene scénu z komiksu a filmu Alois Nebel, protože stanice byla jeho předobrazem. Slezský Semmering má v Česku i další obdoby, například v Krušných horách u Karlových Varů, poblíž Teplic nebo v Praze na trati mezi Smíchovem a Hlubočepy.
Lipová - lázně
Lipová-lázně (do roku 1960 Dolní Lipová, německy Nieder Lindewiese, Nieder-Lindewiese, Niederlindewiese) je obec, která se nachází v okrese Jeseník v Olomouckém kraji. Žije zde přibližně 2 100 obyvatel.
Obec Lipová-lázně sousedí na severu s obcemi Česká Ves, Vápenná a Skorošice, na jihozápadě s obcí Ostružná, na jihovýchodě s obcí Bělá pod Pradědem a na východě s městem Jeseník. Na západním okraji katastru se bodově dotýká státní hranice s Polskem. Je vzdálena 4 km západně od okresního města Jeseník a 41 km severně od krajského města Olomouc.
Geomorfologicky patří Lipová-lázně k provincii Česká vysočina, subprovincii krkonošsko-jesenické, oblasti jesenické, na rozhraní geomorfologického celku Rychlebské hory.
Nejvyšším vrcholem v severní části patřící k Rychlebským horám je Smrk (1125 m n. m.), dále též Studený (1042 m n. m.), Klín (983 m n. m.), Kopřivný (823 m n. m.), Smrčník (799 m n. m.), Strážný (728 m n. m.), na jižní, hrubojesenické straně je to Šerák (1351 m n. m.), dále např. Mračná hora (1272 m n. m.), Obří skály (1082 m n. m.)
Území Lipové-lázní patří do povodí Odry, resp. Kladské Nisy. Hlavním tokem je na východ tekoucí potok Staříč pramenící pod horou Smrk, který přijímá řadu menších toků, zejména zleva Ramzovský potok s Vražedným potokem.
zdroj: Wikipedia
Pokud na apartmánu nechcete vařit sami, je zde možnost stravování v nedaleké restauraci Kovárna, která je 4 minuty chůze přes louku nebo 5 minut po cestě. Restaurace nabízí teplou kuchyni až do večera, točí také místní řemeslné pivo Altvater z pivovaru Albert Michler, který leží za kopcem v obci Buková.
Mramorový vrch a Lipovský mramor
Vrchol Mramorový vrch (715 m n.m.) se nachází 1,5 km od apartmánu a je lemován železniční tratí tzv. “Slezského Semmeringu”. Jedná se o významnou geologickou lokalitu a ve zdejším malém lomu se zde těží známý Lipovský mramor. Tato hornina krystalicého vápence je charakteristická tmavě šedou barvou s namodralým odstínem. Charakteristické jsou střídající se tmavší a světlejší plochy (tzv. fládrovaný mramor), tvořící jedinečnou sklatbu. Lipovský mramor je součástí pražské mozaiky nacházející se v historickém centru Prahy na zdejších chodnících a náměstích.